Sposób zachowania w saunie wpływa nie tylko na efektywność odbytej sesji, ale ma również bardzo duży wpływ na pozostałych ludzi korzystających ze strefy saun. Na pobyt w saunie powinniśmy wygospodarować przynajmniej dwie godziny.

Typ saunarium, a temat ubioru

W zależności od upodobań możemy skorzystać z obiektów dla osób w strojach kąpielowych lub nago. Przed wybraniem się do sauny niezbędne jest ustalenie jakie wskazania dotyczące stroju obowiązują w danym obiekcie. Prawidłowo korzystając z sauny powinniśmy na oddziaływanie wysokiej temperatury wystawić jak największą powierzchnie naszej skóry. Dlatego poprawne saunowanie odbywać się powinno nago. W części obiektów jest niedozwolone, aby nie stosować się do tej zasady. Klienci którzy ubrali strój kąpielowy mogą zostać upomniani lub w ekstremalnych przypadkach wyproszenie z obiektu. Z drugiej strony na nieprzyjemności narazimy się także korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W tym wypadku może dojść nawet do konsekwencji prawnych w stosunku do osoby przebywającej tam bez ubrania.

Higiena – kwestia najważniejsza

Inną zasadą jest, aby za każdym razem do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed saunowaniem można lekceważyć kwestię prysznica i dokładnego umycia całego ciała. Czynność ta jest przymusowa nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do strefy saun.

Żeby właściwie korzystać z sauny powinniśmy wyposażyć się w klapki, które pozostawiamy przed pomieszczeniem sauny oraz co najmniej dwa ręczniki – jeden służy do osuszenia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny musi być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od siedziska łącznie ze stopami.

Sposób zachowania się oraz inne reguły

Będąc w strefie saun do minimum ograniczmy rozmowy czy inne hałasy. Kompletnie niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu lub robienie fotografii czy nagrywanie filmów.

Najlepszą efektywność uzyskamy chodząc na saunę co najmniej raz w tygodniu. W trakcie każdego pobytu należy odbyć dwa lub trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie i odpoczynek. Zasadą jest, by w przypadku korzystania z basenu z zimną wodą, przed wejściem opłukać ciało z potu pod natryskiem. Wypoczynek powinien trwać tyle samo, ile byliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie wytrzymamy przez piętnaście minut. Z tego powodu początkującym nie zaleca się siadania na górze czy też w bezpośredniej bliskości pieca. Do środka sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu zlewamy wodą miejsce na którym spoczniemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla naszego samopoczucia postarajmy się wydłużyć okres ostatniego odpoczynku. Po saunowaniu myjemy ciało bez użycia mydła lub innych detergentów. Warto natomiast użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Przedstawione wyżej zasady dobrego korzystania z sauny pozwolą nam bezpiecznie i w dobrym humorze skorzystać z dobrodziejstwa saun.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Morąg i podróżnicze walory

Warmia i Mazury to wyjątkowa kraina, a tutejsze atrakcje turystyczne zachwycają miłośników podróży od dawna. Warmia i Mazury to doskonałe miejsce na urlop. W gronie tych letnisk, w których z ...

Jak pielęgnować samochód?

Wyjątkowy samochód to kwestia najlepszego modelu i zadbania o auto. Bowiem są rozmaite marki samochodów oraz rozmaite wyposażenia, ludzie mają obfity wybór. Jeżeli podobają się nam większe możemy nabyć sobie ...

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę